Kryptoviry zničí vaše data na jedno kliknutí. Jak se bránit?
Aktualizováno: 9.5.2022
Poslední dobou evidujeme zvýšený výskyt nejzákeřnějšího druhu malware – kryptovirů. Jsou to viry, které zašifrují obsah vašeho počítače, a pak požadují výkupné. Obvyklá opatrnost v nakládání s e-maily tu nemusí stačit.
Stačí otevřít přílohu nebo kliknout na link v důvěryhodně se tvářícím a správně česky psaném e-mailu, a je vymalováno. Virus zašifruje dokumenty a sdělí vám, že budou definitivně ztraceny, pokud nezaplatíte výkupné.
Výkupné samozřejmě neplaťte. Dešifrovací klíč většinou stejně neobdržíte a útočníky jenom povzbudíte v další činnosti. Smiřte se s nutností vyčištění počítače a obnovou dat ze zálohy.
Jak podvodný e-mail rozpoznat
Bohužel, spolehlivý klíč k určení kryptovirů neexistuje. Předmětem e-mailu bývá anotace běžného dokumentu, kterému příjemce věnuje rutinní pozornost: typicky jde o Platební údaje, Faktury, Vaše vyúčtování nebo Podklady k platbě. Domnělým odesílatelem je fiktivní osoba (Tomáš Marný) nebo společnost (Final Consulting nebo info@finalconsulting.cz).
Takový mail téměř jistě otevřete, zvlášť pokud pracujete ve firmě s velkým počtem neznámých kontaktů. Otevření e-mailu ještě naštěstí nic nepokazí. Před otevřením přílohy už ale velký pozor! Berte v potaz pravopis, diakritiku, stylistiku, podezřelé "překlepy" a celkovou smysluplnost zprávy. Dejte na pocity – nic jiného vám nezbývá.
Ještě pečlivěji prozkoumejte název přílohy. Nejčastěji bývá ve formátu .doc, .xls nebo .zip a mívá neurčitý název, např. šestimístné číslo (028375.doc). E-mail ovšem může obsahovat také jenom odkaz ke stažení přílohy. Někdy zase dorazí se starším časovým razítkem a zařadí se mezi už přečtené zprávy. Je to mazaná strategie: kdo by podezříval už přečtený mail?
Jak odhalit napadení a co dělat dál
Pokud vás přes všechna opatření kryptovirus ošálí, váš počítač se zpomalí, pevný disk bude vytížený, ikony dokumentů se změní a s nimi jejich přípony např. z .doc na .doc.locky nebo .doc.x2nbnomf. A na monitoru se objeví výzva k zaplacení výkupného.
Takové představení vám vážně nepřejeme. Pokud se už ale stanete jeho divákem, rázně jej ukončete. Počítač ihned vypněte a kontaktujte svého IT správce. Nebojte se napadení oznámit. Obětí kryptoviru se může stát každý.
Zajděte si na kávu, váš počítač půjde pod nůž a disk bude smazán. Vy se jen modlete, aby všechna důležitá data našlo vaše IT v pečlivě spravovaných zálohách.
Rady pro uživatele IT | Rady pro správce IT |
|
|